Nonviolent communication

Porozumienie bez Przemocy

„Empatia to sposób towarzyszenia, pełnej skupienia obecności oraz słuchania drugiej osoby, aby za jej słowami, niezależnie od ich treści, odnajdywać uczucia i stojące za nimi ważne dla tej osoby potrzeby.”

Marshall Rosenberg

It’s very simple but it’s not easy…

Działalność Marshalla Rosenberga, twórcy NVC ( Nonviolent Communication, po polsku Porozumienie bez Przemocy) stała się dla mnie odpowiedzią, na to, jak możemy wspierać relacje w domu, w pracy, w szkole. Wcześniej zastanawiałam się, dlaczego pomimo nawet najlepszych intencji niekiedy relacje te nie są dla nas satysfakcjonujące. Dlaczego nie dogadujemy się z partnerem, dziećmi, szefem, współpracownikami, chociaż zależy nam na tym? NVC odpowiedziało mi na te oraz szereg innych pytań dotyczących komunikacji. 

Umiejętność usłyszenia w tym, co mówimy lub robimy, uczuć i stojących za nimi potrzeb, uwzględnienie ich, pozwala nam komunikować się w skuteczniejszy sposób w każdym miejscu, w domu, w szkole i w pracy. Świadomość i odwaga w wyrażaniu siebie prowadzą do autentyczności i efektywności w życiu prywatnym i zawodowym. 

Międzynarodowa organizacja Center for Nonviolent Organization ( www.cnvc.org) powstała w 1985 roku i skupia certyfikowanych trenerów NVC oraz osoby, które dzielą się nim i wspierają działalność organizacji. Ścieżka trenerska zazwyczaj trwa od 3 do 5 lat. Dla mnie stała się możliwością rozwoju, stałego wglądu w siebie oraz temu, jak ja rozumiem NVC. Za moją decyzją o tym, że chcę na nią wejść stała chęć dzielenia się marzeniem o świecie dialogu, porozumienia, empatii. Certyfikowaną trenerką zostałam w 2020 roku, a ścieżka rozwoju trwa nadal. 

Jeśli chcecie przyjrzeć się, jak można stosować NVC w swoim domu, pracy, organizacji, zapraszam Was na bloga https://www.paulinaorbitowska.pl/blog